وقتی مادر شوهر از سادات است

0
46
Spread the love

rty

شاید استراحت و خواب بیشتر صبحگاهی برای شما كه تمام روزهای‌تان به‌كار و مشغله زیاد می‌گذرد، نخستین برنامه‌ای باشد كه به‌صورت ناگفته با همسرتان برسر آن توافق خواهید داشت اما در اعیاد ویژه‌ای مثل عیدغدیر بهتر است برنامه‌های دیگری هم داشته باشید؛ مثل دید و بازدید و ثبت لحظات شاد و به‌یادماندنی اگر شما با خانواده سادات وصلت كرده‌اید، باید برای برنامه‌ریزی چگونه گذراندن روز عید دقت بیشتری به خرج بدهید زیرا وظیفه سنگین‌تری دارید.

به خانه‌تان برویم!

بیشتر زن و شوهرها این روزها به‌خاطر مشغله زیاد، كارهای عقب‌مانده زیادی دارند؛ شما هم از این قاعده مستثنی نیستید اما اگر جمعه‌ها از صبح تا شب خودتان را به كارهای عقب مانده مشغول می‌كنید، یادتان باشدروز عید غدیر روز دید و بازدید و شادی به‌خاطر ولایت‌پذیری و تبریك گفتن به یكدیگر است. حال اگر مادر شوهرتان یا پدر شوهرتان از سادات باشد، بهتر است یك بازنگری جدی در نحوه گذراندن این روز داشته باشید. تعطیلی عید غدیر فرصت خوبی است تا جایگاه خودتان را در قلب آنها ارتقا دهید. اگر تازه عروس این خانواده شده‌اید از همسرتان در مورد آداب و رسوم این روز در خانواده آنها سؤال كنید.

اینكه چند نفر به دیدن سادات در این خانه می‌آیند و آیا رسم دارند كه برای ناهار و شام مهمان داشته باشند و یا دوستان و اقوام خیلی كوتاه برای تبریك و تبرك به خانه‌شان می‌آیند، می‌تواند به شما كمك كند تا برنامه این روزتان را بهتر بدانید. حتما همسرتان دوست دارد در چنین روزی كنار والدین خود باشد، به آنها كمك كند یا دوستان و اقوامی را كه برای دیدن می‌آیند همراهی كند. بدون اینكه همسرتان از شما تقاضا كند، خود شما پیشنهاد دهید كه به خانه پدر و مادر همسرتان بروید. حتی می‌توانید درصورت امكان بخواهید كه از شب قبل به خانه آنها بروید و شب را كنار آنها سر كنید تا اگر صبح مهمانی آمد، آنها دست‌تنها نباشند. اگر خیلی اهل رفت‌وآمد با خانواده همسرتان نیستید بهتر است در چنین عیدی تغییر رویه دهید و كنار آنها شاد بودن را تجربه كنید. البته با عینك خانواده همسر نگاه نكنید. اول از همه، آنها را ساداتی ببینید كه در چنین روزی همه دوست دارند به دیدن‌شان بروند و این یك سعادت است كه شما عروس آنها هستید.

شیرینی‌های عروس پز

دادن هدیه خوب است و محبت را بیشتر می‌كند. رسم است كه بزرگ‌ترها و سادات هدیه‌ای به‌عنوان عیدی می‌دهند اما اگر می‌خواهید محبت‌تان را به خانواده همسرتان نشان دهید خوب است كه دست خالی نروید و بهتر است چیزی كه با خود می‌برید، هنر دست خودتان باشد. یادتان نرود كه هرقدر این روزها نقش‌های اجتماعی و تحصیلات خانم‌ها مهم شده باشد بازهم هنرمند بودن و كدبانو‌گری ازجمله چیزهایی است كه هر پدرشوهر و مادرشوهری دوست دارند در عروس‌شان ببینند. یك تابلوی گل كوچك، یك رومیزی بافت نه چندان بزرگ و كارهایی ازاین‌دست می‌تواند در خاطرشان بماند. اما روش ساده‌تری هم وجود دارد؛ پخت یك نوع شیرینی یا كیك ساده، هم برای خانواده همسرتان و هم برای مهمان‌های عزیزشان همراه با یك تزئین باسلیقه. این كار می‌تواند والدین همسرتان را شاد كند و علاوه بر آن مادرشوهرتان از اینكه به مهمان‌هایش بگوید این شیرینی‌ها هنر دست عروسش هستند احساس خوبی خواهد داشت. مطمئن باشید وقتی همسر شما محبت‌تان را به خانواده‌اش ببیند و اینكه سعی دارید روز عید به آنها كمك كنید تا روز خوبی را بگذرانند، تنها نباشند و حتی از مهمان‌های‌شان به خوبی پذیرایی كنند، قدردان‌تان خواهد بود؛ حتی اگر به زبان نیاورد.

داماد نگو، دسته گل

اگر پدر زن یا مادر زن شما از سادات محترم هستند و شما داماد یك خانواده سیدهستید، خودتان را به ندانستن رسم و رسوم نزنید و فكر نكنید كه این كارها با خانم خانه است. شما دیگر پسر این خانواده‌اید و خوب نیست نسبت به كارهایی كه باید انجام بگیرد بی‌تفاوت باشید. بهتر است كه با هماهنگی همسرتان روز قبل از عید با والدین او تماس بگیرید یا به خانه‌شان سر بزنید و از آنها بخواهید كه باهم به خرید بروید. به آنها بگویید می‌توانند برای كارهای‌شان روی شما حساب كنند و طوری رفتار كنید كه بفهمند این باعث افتخار است كه مانند پسرشان بتوانید به آنها كمك كنید و جدا از این موضوع، كمك كردن برای چنین عیدی مخصوصا به سادات، چیزی است كه باعث شادی و رضایت‌تان می‌شود. علاوه بر این اگر همسرتان می‌خواهد از روز قبل به خانه پدری‌اش برود یا تمام روز عید را آنجا باشد، با او مخالفت نكنید. اگر نمی‌توانید كمك زیادی كنید یا آن روز سركار هستید، از همسرتان بخواهید حتما كنار خانواده‌اش باشد و خودتان نخستین تبریك را تلفنی بگویید و در نخستین فرصت، حضوری به دیدنشان بروید. البته این در شرایطی است كه كارتان را به هیچ صورتی نتوانید برای روز دیگر بیندازید. تهیه یك جعبه شیرینی یا دسته گل، به خانواده همسرتان نشان می‌دهد یك داماد آداب‌دان و مهربان دارند كه سعی می‌كند محبتش را به خانواده همسرش نشان دهد. تمام كارهایی كه گفته شد باعث می‌شود همسرتان احساس خوبی داشته باشد و شادی‌اش در چنین روزی دوبرابر شود چون می‌داند بخش زیادی از توجه شما به خانواده او به نوعی نشان دادن محبت‌تان به‌خودش است.

هر ۲خانواده

اگر هم والدین‌تان سادات نیستند دلشان می‌خواهد در چنین روزی به دیدن آنها بروید، باید حتما با همسرتان به یك تفاهمنامه برسید و برنامه‌ای بریزید كه نه سیخ بسوزد نه كباب. شب عید به دیدن یكی از خانواده‌ها بروید و روز ‌عید به دیدن دیگری. یا اینكه همان روز برنامه بریزید و چند ساعت را با هر كدام از خانواده‌ها بگذرانید. مهم این است كه در چنین عید بزرگی واقعا شاد باشید و كمك كنید تا عزیزان‌تان هم شاد باشند و از ته دل وقتی به یكدیگر می‌رسید بگویید: الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّكینَ بِوِلاَیةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیهِمُ السَّلاَمُ