ایجاد اتحادیه صنفی کسب‌وکارهای مجازی/ اعتراض درشکه‌چیها به تاکسیهابه گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا، جلسه هم‌اندیشی دولت با کسب‌وکارهای فضای مجازی و استارت‌آپها شب گذشته با حضور وزیران ارتباطات و کار، دبیر شورای عالی فضای مجازی و معاونان علمی و فناوری و حقوقی رئیس جمهور در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد تا راهکاری برای حل معضلات پیش پای این کسب‌وکارها اندیشیده شود.

در ابتدای این مراسم استارت‌آپها به بیان دغدغه‌هایشان پرداختند و به مواردی نظیر مالیاتهای پرداختی، حق بیمه پرداختی به تأمین اجتماعی، نبود قوانین مشخص صنفی برای فعالیتهای اینترنتی و کسب‌وکارهای نوین، عدم رعایت قانون کپی رایت، تعدد مجوزهای دریافتی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار از بخشهای مختلف، برخوردهای سلبی و نبود اشراف قضایی نسبت به پلت‌فرمهای دیجیتال، عدم وجود صندوقهای خطرپذیر برای حمایت از کسب‌وکارهای نوین، محاسبه یکسان پهنای باند داخلی و خارجی در بخش دانلود و آپلود، تبعیض بین سرویسهای ایرانی و خارجی، مشکل خدمت سربازی برای فعالان در استارت‌آپها، نبود اتحادیه صنفی مشخص و… اشاره کردند.

*حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی بدون خونریزی*

محمود واعظی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای این نشست با بیان اینکه مدتهاست در جلسات متعدد حاشیه دولت درباره کسب‌وکارهای اینترنتی با وزرا و معاونان محترم رئیس جمهور مشورت می‌کنیم، اظهار کرد: در دولت دنبال راه افتادن این کسب‌وکارهای هستیم اما خیلی آرام و بدون خونریزی باید انجام شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ممکن است هنوز برخی پدران ما به شکل سنتی کسب‌وکار کنند، گفت: باید دوره گذری تعریف کنیم و آنها مطمئن شوند کسب‌وکارهای اینترنتی باعث بیکاریشان نمی‌شود.

*اعتراض درشکه‌چیها به تاکسیها*

وی با کنایه‌ای به مخالفان توسعه تکنولوژی در کشور، ابراز کرد: البته نباید فراموش کنیم زمانیکه تاکسیها آمدند درشکه‌چیها اعتراض کردند.

واعظی این را هم گفت که وزرای صنعت و دادگستری نیز به شدت علاقه‌مند به حضور در این نشست بودند اما به دلیل تداخل برنامه‌هایشان نتوانستند شرکت کنند اما قول داده‌اند امور مربوط به این حوزه را با قوت پیگیری کنند.

*استارت‌آپها از دولت جلوتر هستند*

در ادامه این نشست علی ربیعی؛ وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم با بیان اینکه شش ماه است در حال مذاکره با وزرای کابینه دولت بر سر فعالیت کسب‌وکارهای نوین و فعال در فضای مجازی هستیم، ابراز کرد: سهم عظیمی از آینده اشتغال کشور در اختیار این گونه کسب‌وکارها خواهد بود.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کسب‌وکارهای این حوزه بخاطر ماهیت کارشان از دولت و قوانین جلوتر هستند، گفت: این موضوع به سرعت بالای تغییرات تکنولوژی باز می‌گردد و لذا پیش‌بینی می‌کنیم ۲۰ تا ۳۰ درصد اشتغال تا سال آینده مربوط به کسب‌وکارهای فضای مجازی خواهد بود.

وی ادامه داد: ظرفیت ایجاد تا ۲۰۰ هزار شغل در این حوزه برای سال آینده وجود دارد در حالیکه هنوز مقررات کار در این حوزه نداریم.

*راه‌اندازی اتحادیه کسب‌وکار در فضای مجازی تا ۱۷ روز دیگر*

ربیعی با بیان اینکه نیازمند سند توسعه کسب‌وکار در فضای مجازی هستیم، خاطر نشان کرد: امیدواریم تدوین این سند را تا دو ماه دیگر در هیأت دولت داشته باشیم و بتوانیم لایحه آن را برای قانون شدن آماده کنیم.

وی با بیان اینکه واقعا در خط شما هستیم و شکاف قوانین را احساس می‌کنیم، ابراز کرد: براساس جلسه‌ای که روز گذشته برای اعطای مجوز صنفی به این قبیل کسب‌وکارها برگزار شده، شما فعالان استارت‌آپی هسته اولیه تشکیل اتحادیه صنفی را شکل دهید تا اتحادیه کسب‌وکار در فضای مجازی سامان یابد بعد ذیل آن، اتحادیه‌های خود را تعریف کنید.

وزیر کار قول راه‌اندازی این اتحادیه تا ۱۷ روز آینده یا نهایتا یک ماه دیگر را هم داد.

*حل دغدغه استارت‌آپها با قوانین جاری کشور*

مجید انصاری؛ معاون حقوقی رئیس‌جمهور دیگر سخنران این نشست بود صحبتهای خود را با نو بودن کسب‌وکارهای فضای مجازی و مقاومتهایی که  در برابر آن ایجاد می‌شود، شروع کرد و گفت: اگر در اتحادیه صنفی مربوط به فضای مجازی ارتباط بین کسب‌وکارهای فضای مجازی با سنتی رعایت نشود، باز شاهد جنگ و دعوای اتحادیه‌ها با یکدیگر خواهیم بود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه به اندازه کافی قوانین کلی داریم، ابراز کرد: بسیاری از موضوعات و دغدغه‌های مطرح شده در این جلسه با قوانین موجود کشور قابل حل است؛ شاید این کار با آئین‌نامه و دستورالعمل قابل انجام باشد.

*طبیعت کسب‌وکارها جنگ و دعواست*

سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور هم که در این جلسه حضور داشت، بزرگترین مشکل در اوایل کار معاونت علمی این دوره را فضای حاکم بر کسب‌وکارهایی دانست که به دلیل اقتصاد نفتی صاحب زیاد داشت و اظهار کرد: با توجه به این فضا، از روز اول به بحث دانش‌بنیانها اهمیت دادیم تا فضای جدید شکل گیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: بنابراین حمایت از سه هزار شرکت دانش‌بنیان در قالب ۸۰ نوع خدمت شکل گرفت که قطعا کم‌وکاستیهایی هم دارد.

وی افزود: فعالیتهای ما از این جهت بود تا به راحتی کرکره‌های کسب‌وکارها پایین کشیده نشود و هدفمان این بود تا کسب‌وکارهای جدید شکل گیرد.

ستاری با بیان اینکه همه تا سه سال پیش دنبال دریافت وام بودند، خاطر نشان کرد: اما الان دیگر شاهد چنین رویه‌ای نیستیم و همه دنبال جذب سرمایه از بخش خصوصی هستند و هماهنگی کاملی بین اجزای دولت در حوزه حمایت از استارت‌آپها و دانش‌بنیانها وجود دارد.

وی با بیان اینکه مقابله کسب‌وکارهای نوین و سنتی در خارج از کشور هم وجود دارد، اظهار کرد: در واقع صاحبان کسب‌وکار با همین جنگ و دعواها باید خود را ثابت کنند چرا که طبیعت کسب‌وکار به این شکل است.

*ظرفیت راه‌اندازی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی در ۱۵ روز*

یدالله صادقی؛ سرپرست معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت که به نمایندگی از طرف وزیر صنعت در این نشست حضور داشت، با اشاره به اصلاح آئین‌نامه فعالیت کسب‌وکارهای فضای مجازی اظهار کرد: شخص آقای نعمت‌زاده با وسواسیت خاصی این آئین‌نامه را که به دنبال روان‌سازی مجوزهاست، مطالعه کرده‌اند.

سرپرست معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت افزود: طبق این آئین‌نامه قرار شده اتاق اصناف نماد اعتماد و پروانه کسب را برای کسب‌وکارهای مجازی بدون هیچگونه هزینه‌ای و در اسرع وقت صادر کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر اتاق اصناف تهران را به عنوان قائم‌مقام اتحادیه کشوری «کسب‌وکارهای فضای مجازی» در آینده داریم تا کار صدور مجوزها با مشکلی مواجه نشود و اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی نیز به یک حد نصابی برسد.

صادقی گفت: امکان سامان دادن این اتحادیه کشوری در بازه زمانی ۱۵ روزه را داریم.

انتهای پیام/لینک منبع

ثبت شرکت سئو سایتپاسخ دهید