حتی خود آمریکا کدخدا بودنش را قبول نداردبه گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، فوأد ایزدی شامگاه امروز در سلسله نشست‌های فرهنگی بزم اندیشه در موسسه جوانان آستان قدس رضوی اظهار داشت: ترامپ ویژگی‌هایی دارد که غیرمعمول است زیرا تاکنون سابقه نداشته در آمریکا شخصی که هیچ سابقه سیاسی نداشته رئیس جمهور بشود ولی ترامپ سابقه فعالیت‎های اقتصادی دارد و اینکه برخی می‌گویند او دیوانه است اشتباه است زیرا میلیاردر شدن در فضای نیویورک به شدت سخت است.

کارشناس مسائل بین ‌الملل تصریح کرد: ترامپ نوع صحبت کردنش مانند رئیس جمهورهای دیگر نیست و به سبک خاصی حرف نمی‌زند همچنین به دلیل رفاه زیاد، فساد زیادی نیز داشته است در حالیکه سیاستمدارها این مسائل را رعایت می‌کنند، ترامپ مربوط به جناحی است که می‌گوید دولت باید کوچک باشد و هزینه‌های آن کم شود به همین دلیل مخالف جنگ است زیرا هزینه‌های آن زیاد است.

وی با اشاره به اینکه اعتماد به دولت در آمریکا ضعیف است، گفت: قشری که به ترامپ رأی دادند شامل افراد سفید پوست، قشر متوسط رو به پایین از نظر اقتصادی و تحصیلی و مسیحی‌های پروتستان بودند و این امر سبب دو قطبی شدن فضای آمریکا شد که می‌تواند یکی از عوامل افول باشد همچنین زمانی آمریکا وضعیت اقتصادی خوبی داشت اما اکنون دولت ۲۰ تریلیون و مردم ۶۰ تریلیون قرض دارند و زمانی که اقتصاد در سیستم سرمایه‌داری افول می‌کند از قدرت کاسته می‌شود.

ایزدی بیان کرد: ترامپ آمارهای رسمی کشور را زیر سوال می‌برد و دغدغه‌های مردم را بیان می‌کرد به همین دلیل عده زیادی به او رأی دادند همچنین چون سرمایه‌دار بزرگی در کشور آمریکا بود مورد احترام مردم بود و با مشکل شدن وضعیت اقتصادی مردم به دنبال منجی می‌گشتند و او از احساسات مردم استفاده کرد.

کارشناس مسائل بین‌الملل در ارتباط با علل ضعف اقتصادی در آمریکا گفت: بعد جنگ جهانی دوم آمریکا بسیار رشد کرد چون رقبایش ضعیف شده بودند اما اکنون تمام رقبا برگشتند و اقتصادهای نوظهور مانند چین، هند و برزیل نیز ایجاد شدند و همه این موارد سبب ضعف بیشتر اقتصادی آمریکا شده است.

وی افزود: بین افول و فروپاشی تفاوت وجود دارد و همه به افول آمریکا اجماع دارند و اینکه برخی در داخل کشور می‌گویند آمریکا کدخدا است نشان دهنده نداشتن مطالعه و تحلیل ضعیف‌شان است زیرا خود آمریکایی‌ها این موضوع را قبول ندارند.

ایزدی در ارتباط با سیاست خارجی آمریکا، گفت: آمریکایی‌ها کشورهای دنیا را به ۲ دسته دشمن و هماهنگ تقسیم می‌کنند و سیاست‌شان این است که کشورهای دشمن را هماهنگ و کشورهای هماهنگ را نیز هماهنگ‌تر کنند، همچنین آمریکا با ایران ۲ مشکل دارد یک توانمندی‌های کشور و دوم سیاست خارجی و  هر اندازه سیاست‌های خارجی را تغییر دهیم باز هم راضی نمی‌شوند و تنها راه مواجهه ایران با آمریکا این است که بفهمیم آمریکا چه جانوری است.

انتهای پیام/لینک منبع

ثبت شرکت سئو سایتپاسخ دهید