کاریکاتورها مشت روباه پیر استعمار را باز کردند+عکس

0
13
Spread the love


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیین افتتاح نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آسوده باش، من ملکه‌ام» عصر امروز با حضور محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، سیدمحمد یاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح و جمعی از علاقه‌مندان و اهالی رسانه در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری برگزار شد.

پیش از افتتاح این نمایشگاه، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در نشست خبری نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» گفت: سفیر انگلیس در ایران در پی بازگشت دوران استعماری و نفوذ در ایران است. از همین رو دست به برگزاری افطاری، میهمانی‌های مختلط و این بار تولد برای ملکه انگلستان زده‌اند. هنرمندان انقلابی دغدغه این اتفاقات را دارند و باید با آگاه‌سازی و خلق آثاری که بتواند روشن کننده موضوع باشد، جامعه را نسبت به این رخدادها حساس کنند

وی افزود: ما در پنج‌شنبه آتی شاهد برگزاری جشن تولد ۹۳ سالگی ملکه انگلستان هستیم؛ جشنی که قرار است با تلاش سفیر انگلستان، راب ماکر، در تهران برگزار شود. سفارت انگلیس کاسه گدایی به دست گرفته و گفته است هرکس می‌خواهد در این جشن شرکت کند، مبلغی در حدود ۲هزار پوند واریز کند تا بتواند در سفارت انگلیس به همراه سفیر تولد ملکه را جشن بگیرد.

این کاریکاتوریست گفت: از همین رو بود که هنرمندان انقلابی در مدت زمان بسیار اندک تصمیم گرفتند تا به این موضوع پرداخته و نسبت به توطئه‌های این کشور چه در زمان گذشته که از حدود ۳۰۰ سال پیش در ایران سفارت داشته و چه در زمان حال دست به تولید اثر بزنند. عنوانی که برای این نمایشگاه انتخاب شد، شعاری بود که پس از جنگ جهانی دوم در حدود ۲ میلیون نسخه از آن در قالب پوسترهایی چاپ شد تا در کشورهای مختلف پخش شود. «آسوده باش، من ملکه‌ام» شعاری استعماری است که به سیاست‌های سیاه انگلستان در خصوص تجاوز و پایمال کردن حقوق مردم سایر کشورها می‌پردازد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی در ادامه نشست خبری تاکید کرد: ۱۷ هنرمند انقلابی ظرف چند روز نزدیک ۴۰ اثر از سراسر ایران برای ما ارسال کردند و ما موفق شدیم در تاریخ ۲۱ خرداد این نمایشگاه را برپا کرده و کتاب این نمایشگاه را نیز چاپ کنیم و در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم. من از طریق توئیتر، سفیر انگلیس را هم به این نمایشگاه دعوت کردم و چند نسخته از کتاب و دی وی دی کاریکاتور و کارتون‌های این نمایشگاه را نیز برای سفارت ارسال خواهیم کرد.

چهره سال هنر انقلاب اسلامی تصریح کرد: زبان کاریکاتور زبان تصویر و بی‌واسطه است. از این رو نیازی به مقدمه و توضیحات اضافه ندارد. متاسفانه سفیر انگلیس در طول حضورش تلاش کرده تا خیانت‌های کشورش را تحریف کند. او با حضور در حمام فین، نسبت مرگ قائم‌مقام و امیرکبیر به انگلستان را بی‌ربط خواند و ارتباط انگلیس با کودتای ۲۸مرداد را نیز کتمان کرد. همه این‌ها نشان می‌دهد که این سفیر با برنامه‌ریزی دقیقی در پی بازگرداندن دوران سیاه استعماری در ایران است.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: زمانی شاهد هستیم همه بیلبوردهای شهر تبلیغ تئاتر اولیورتوییست را می‌کنند؛ تئاتری که مورد انتقاد جامعه نمایش کشور قرار می‌گیرد اما لاکچری بودن و قیمت بلیت‌های این تئاتر بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. در حالی که باید دقت کرد موضوع تئاتر مذکور به بحث استعمار اشاره دارد. انگلیس می‌خواهد شعارها و رفتارهای خود را که پس از انقلاب از دور خارج شده است، مجددا زنده کند و بتواند در مسیر استقلال ایران اخلال ایجاد کند. این کشور شورایی به نام شورای فرهنگی بریتانیا دارد که از سال ۱۳۲۱ در سفارت انگلیس در ایران فعال است. هرچند شعار این شورا فعالیت فرهنگی است اما این شورا عملا توسط وزارت امور خارجه انگلیس اداره می‌شود تا سیاست‌های مداخله جویانه خود را پیش ببرد.

وی ادامه داد: آزادی بیان در این کشورها معنایی ندارد، و نخستین  کشوری که من در آن ممنوع الورود شدم همین کشور انگلستان بود که به واسطه حضورم در مسابقه کاریکاتور هولوکاست رخ داد. متاسفانه غرب با نشان دادن آزادی انتخابی و شعاری، مردم جهان را فریب می‌دهد؛ در حالی که بسیاری از موضوعات یا در این کشور ممنوع است و یا مورد سانسور شدید قرار می گیرد.

پس از این نشست خبری، نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آسوده باش، من ملکه‌ام» با حضور جمعی از صاحبان اثر، هنرمندان و علاقه‌مندان در نگارخانه ابوالفضل عالی افتتاح شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» می‌توانند تا ۵ تیر به گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس