مراسم رونمایی از پرچم حرم حضرت زینب (س) برگزار شد

0
33
Spread the love


به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از جامع‌ترین سبد ابزار اقامه عزای سید الشهدا (س) به همراه رونمایی از پرچم جدید حرم حضرت زینب (س) در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد. 
در ابتدای این برنامه مدیر عامل موسسه ماهد از زحمات همکاران خود تشکر کرد و بیان کرد که این نهاد در حال کار به صورت فرهنگی و هنری در زمینه تبلیغات ایام عزاداری است.
مرتضی اعلایی مدیر عامل مؤسسه ماهد اظهار داشت: تولید این سبد جامع از سال ۹۳ آغاز شده است که هدف اصلی تولید ابزار زندگی با استفاده از هنر دینی و اسلامی بود.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه نقش اشک در نوروز امسال افزود: تولیدات این کارگاه در دو بخش سبک زندگی و عزاداری بود و تلاش شد به خطوط اصیل، هنر اصیل و …توجه ویژه شود.  این موسسه هنری قصد دارد تا خدمت رسانی در این حوزه کند و تمام نیتش این است که جایگاه اقتصادی نباشد. او نیز زه این موضوع اذعان کرد که محصولات این گروه هنری تماما ایرانی است. او در ادامه با توجه به مشکلات مالی عتبه حرم حضرت زینب گفت که مسئولیت طراحی جدید پرچم حرم به این گروه واگذار شد. 

در ادامه این برنامه کلیپی از هنرمندان این گروه که در مقام خوشنویس، گرافیست و طراح هستند پخش شد و از فعالیت‌های خود در این گروه صحبت کردند. 
در بخش بعدی استاد رجبی دوانی نقاش معاصر درباره هنر و ابزار زندگی به سخنرانی پرداخت. 
وی در ابتدا گفت کار مهم این گروه خدمت به فرهنگ و هنر شیعیان است. هنر در زندگی سنتی و قدیمی ما تماما وجود داشت و هرجا را می‌دیدیم زیبایی در زندگی بود. فرش و درب و دیوار همه زیبا بود. اما کم کم با ورود غرب بین هنر و زندگی فاصله افتاد و هنر شامل حال نخبگان جامعه شد در حالی که این تقسیم بندی را اساسا قبول نداریم. مردم ما در سنت جز به جز هنر عزاداری را می‌شناختند و موسیقی و تعزیه و…  را به خوبی می‌فهمیدند حتی جزئی ترین نکات را می‌شناختند و هر فرد خودش را بخشی از آن مراسم می دانست. متاسفانه دانشگاه های ما همان راه را می‌روند که غرب بنا گذاشته است. 
همه چیز ما باید ذکر باشد بنا به فرموده قرآن. خوشنویسی و همینطور موسیقی به دلیل تک بعدی بودنش در معنا محو می‌شود.  زمانی که یک اسم مقدس مانند حسین را با خط خوش می‌بینیم با دیدن آن به معنای آن می‌رسیم. 
او در ادامه بیان کرد: نفس هنرمند باید پاک و طاهر باشد. این فرموده امام راحل است. در هنر قدیم زبان نماد داشتیم. مثلا عدد ابجد واو ۶ بود و دوتای آن عدد ۱۲ را نتیجه می‌داد. برای همین شیعیان در خفقان زمان خود با این نماد می‌گفتند که شیعه اند و اخبار را منتقل می‌کردند. 

وی در بخش دیگری از نمادپردازی ایام فجر و ویژگی خاصش در پیام رسانی معنا گفت و ادامه داد که کبوتر و لاله و قطره خون در این انتقال معنای شهید و آزادی و ایثار بسیار عالی است.  او در پایان از عوامل گروه ماهد تشکر و برای آنان آرزوی موفقیت کرد. 
در بخش دیگر این مراسم مجید تال به شعر خوانی پرداخت.
سخنران دیگر این برنامه استاد طاووسی درباره ضرورت آگاهی از تاریخ خوشنوسی در کار هنری این زمینه گفت که به دستور پیامبر خطوط زمان ایشان حفظ و ثبت شد و آموزش خط به صورت خوانا و متعادل رواج پیدا کرد.  بعدها در زمان حضرت علی علیه السلام رواج بیشتر به خوشنویسی ایجاد شد تا از محتوای قرآن حفظ شود. حضرت ۳۱۶ خطاط آموزش می‌دهد تا در زمانی که کتاب و خطاط‌ها شهید شده‌اند صیانت از قرآن برقرار باشد. 
در هنر قدسی اسلامی، هنر مستقیم رابطه دارد با زندگی معنوی مردم که شامل تلاوت قرآن و معماری مساجد و خوشنویسی است. در هنر سنتی اسلامی که شنیداری و دیدنی است مانند نگارگری و تذهیب و شاعری وجود دارد. لذا اهمیت هنر قدسی در این است.  رسالت این کار در این است که شعائر مذهبی بین مردم بیایید. با خط و طراحی و خوشنویسی این فرهنگ می‌تواند مقبول بیافتد. این کار در صدد آن است که بهترین‌ زمان خودش باشد.

در بخش پایانی سخنرانی این مراسم حجت الاسلام زائری فعال فرهنگی و نویسنده درباره کاربرد هنر و مصادیق آن در فرهنگ سازی صحبت کرد. وی با بیان آنکه باید با استفاده از زبان هنر به تبلیغ پرداخت گفت دشمن اگر با آثار هنری مانند فیلم و سریال جوان ما را از ما گرفته است با منبر نمی‌شود آنرا برگرداند ولی با هنر می‌توان. معماری به عنوان مثال ما را وارد عالم معنوی خاص خود می‌تواند بکند. زمانی که وارد یک رستوران فست فود می‌شویم می‌بینید که رنگ‌های قرمز و زرد بنفش همراه با موسیقی تند وجود دارد. کارایی آن این است که مشتری زودتر میز خود را ترک کند تا مشتری بعدی بیاید. کاربرد هنر همین است. 
وی در ادامه گفت: نوع طراحی پرچم عزاداری به گونه‌ای می‌تواند باشد که سرت را پایین بنداز. نیازی نیست که بگوید هنگام ورود به مجلس سرت را پایین بیانداز کار هنری خودش با زبانی که دارد پیام را منتقل می‌کند. نوع نیمکت شهرداری هم می‌تواند جوری باشد که نامحرم کنار هم بنشیند این نقطه‌ای است که از آن غافل هستیم.

وی در پایان گفت جالب است که بر قبضه شمشیر پیامبر نوشته پیوند بزن. شمشیری که با آن جدا می‌کنند و عضوی قطع می‌شود بر آن چنین مفهومی مندرج است. کار گروه هنری ماهد عالی است آنان هنر شیعی و عزاداری را در زندگی آورده‌اند و باید از آنان تشکر کرد.
در پایان این مراسم از پرچم حرم حضرت زینب (س) با حضور یکی از مادران شهدای مدافع حرم رونمایی شد و علاقه‌مندان به ایشان پرچم را تبرک کردند.

انتهای پیام/لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس