سینما و تئاتر

تصاویر کمتر دیده‌شده از شهید نواب صفوی

[ad_1]

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، سیدمجتبی نواب صفوی در سال ۱۳۰۳ شمسی در خانی‌‏آباد تهران به دنیا آمد و پس از اتمام دروس ابتدایی، به آبادان سفر کرد. سید مجتبی سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مهاجرت کرد و در آن‏جا از محضر مدرسین حوزه علمیه نجف اشرف بهره‏ برد. وی پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آیت‌‏الله سیدابوالحسن اصفهانی جهت مبارزه با کجروی‏‌های احمد کسروی به ایران آمد و با تشکیل «جمعیت فدائیان اسلام» به مبارزه با بدخواهان و بداندیشان پرداخت. ترور وابستگان استعماری مانند کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‏‌آرا و حسین علاء از جمله فعالیت‏‌های سیاسی این جمعیت است.

نواب صفوی همچنین با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامی به مخالفت برخاست و به همین جهت در ایام نخست وزیری مصدّق، دستگیر و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود. سرانجام این مجاهد خستگی‏‌ناپذیر به همراه سه تن از همرزمانش به نام‏‌های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در بیدادگاه رژیم پهلوی محکوم و در صبحگاه ۲۷ دی ۱۳۳۴ شمسی تیرباران شد و به خیل شهدا پیوست.

بدین ترتیب پرونده ۱۰ سال فعالیت سیاسی و اجتماعی جمعیت فداییان اسلام بسته و جنایت دیگری در پرونده سیاه خاندان پهلوی ثبت شد.

به مناسبت سالروز شهادت شهید نواب صفوی تصاویری از وی منتشر می‌شود:

 

ن‍واب‌ ص‍ف‍وی‌ در م‍ی‍ان‌ برخی اع‍ض‍ای ف‍دای‍ی‍ان‌ اس‍لام‌

نواب صفوی و آیت‌الله کاشانی

نواب صفوی و آیت‌الله کاشانی

م‍ص‍اح‍ب‍ه‌ م‍طب‍وع‍ات‍ی‌ ع‍ب‍دال‍ح‍س‍ی‍ن‌ واح‍دی‌ (نفر دوم فدائیان اسلام)، پشت سر وی تمثالی از ن‍واب‌ ص‍ف‍وی‌ ن‍ص‍ب‌ ش‍ده‌ اس‍ت‌

نواب صفوی و فدائیان اسلام در م‍ح‍وطه‌ زن‍دان‌ ع‍ش‍رت‌آب‍اد در حال عزیمت به دادگاه

نواب صفوی پس از شهادت

 

انتهای پیام/ک

[ad_2]
لینک منبع

ثبت شرکت سئو سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا