خانه اجتماعی تولیت آستان قدس رضوی: جریان ارزشمند و اثرگذار هنر خوشنویسی باید رونق...

تولیت آستان قدس رضوی: جریان ارزشمند و اثرگذار هنر خوشنویسی باید رونق پیدا کند

حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در دیدار با جمعی از خوشنویسان در تالار ولایت حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه نزول آیات نورانی قرآن کریم و نگارش آن زمینه رسیدن این کتاب نورانی به عصرها و نسل‌های بعد را فراهم آورد، اظهار داشت: امروز محور خوشنویسی خوشنویسان ما آیات نورانی قرآن، روایات، اشعار و سخنانی است که در ضمن هنر ارزشمند آن، مفاهیم عالی را به عصرها و نسل‌های بعد منتقل می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه خوشنویسی ظرفی برای انتقال مفاهیم عالی و برجسته است، گفت: آثار ماندگاری که امروز در آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان اسلام از قرآن‌های با خطوط عالی و ارزشمند تا اشعار قدیمی نگهداری می‌شود، حکایت از عشق و دلدادگی در این هنر دارد که همواره همراه با حکمت است.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: هنر در دین مبین اسلام همواره همراه با حکمت بوده و ظرفی برای انتقال حکمت است که در رأس همه حکما ائمه اطهار(ع) قرار دارند.
وی خاطر نشان کرد: مجموعه آستان قدس رضوی به کتیبه‌های زیبا و آثار هنری ارزشمندی مزین شده است و همچنین در دیگر اعتاب مقدسه مانند حرم امیرالمؤمنین(ع) و حرم امام حسین(ع) که ایرانیان در آنجا رفت و آمد زیادی داشته‌اند، اشعار زیبا و کتبیه‌های فاخر و ارزشمندی وجود دارد که آثار خوشنویسان طی قرون گذشته بوده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جریان ارزشمند و اثرگذار خوشنویسی باید توسط اساتید این مهارت و فن رونق پیدا کند، تصریح کرد: کاستی و عدم همکاری مسئولان و مدیران نباید شما را در هدف مقدستان سست کند. البته مسئولان بخش‌های فرهنگی وظیفه دارند نگذارند این هنر ارزشمند و آثار فاخر را که در جامعه اسلامی ما نام آور است و می‌تواند منشأ انتقال بسیاری از مفاهیم عالی به نسل‌های بعد شود، سرد شود.
وی ادامه داد: امروز هنرجویانی در دانشگاه‌ها و مدارس به دنبال کسب هنر خوشنویسی هستند که این امر بسیار ارزشمند است و باید زمینه برای انتقال این هنر به نسل جدید آماده شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به ضرورت تقویت ارتباط خوشنویسان با بخش‌های هنری و معماری آستان قدس رضوی، گفت: از دغدغه‌های ما این است که در کنار استادان کنونی، نسل جدیدی از هنرمندان شکل بگیرد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: چینش آجرها، موادی که در آن به کار رفته و معماری گنبد مطهر حضرت رضا(ع) فوق العاده است و باید دانشجویان و اساتید معماری این فنون را ببینید، همین آثار هنری در کنار علم و فناوری تبدیل به کار ارزشمندی می‌شود و به روز شدن آنها لازم است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: آستان قدس رضوی یکی از مراکز مهم چاپ و نشر قرآن کریم در جهان اسلام است و به دلیل مشکلات زیاد خط «عثمان طه»، از اینکه با همکاری مرکز نشر قرآن، خط فاخر جدیدی داشته باشیم استقبال می‌کنیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خاطرنشان کرد: کتاب‌های و خط نوشته‌های زیادی نگارش شده اما برخی آثار ماندگار شده‌اند که ریشه آن در اخلاص است؛ با اینکه زیبایی خط مهم است اما انگیزه نگارش در یک اثر هنری ماندگار را باید در اخلاص و به یادخدا بودن دنبال کرد.

داغ‌ترین مطالب