خانه اجتماعی «ژاله‌ای که شهید شد» روایت تنها عکاس واقعه 17 شهریور 1357 +...

«ژاله‌ای که شهید شد» روایت تنها عکاس واقعه 17 شهریور 1357 + فیلم


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «ژاله‌ای که شهید شد» روایتی متفاوت از واقعه 17 شهریور است که از زبان تنها عکاس آن روز روایت شده است.

سهراب فاضلیان، تهیه‌کننده مستند ژاله‌ای که شهید شد، درباره تولید این فیلم مستند گفت: این مستند، پرتره‌ای از شخصیت «عباس ملکی» به عنوان تنها عکاس روز 17 شهریور  است و در کنار آن، ابعاد ناگفته‌ای از جنایت هولناک محمدرضا پهلوی در روز 17 شهریور از زبان یک شاهد عینی بیان می‌شود.

 عباس ملکی با حضور در چهارراه 17 شهریور و میدان شهدا از روزی صحبت می‌کند که واقعه‌ای هولناک به وقوع پیوست؛ او با حضور در این منطقه در مورد شات‌هایی که گرفته است، زاویه ایستادن خود و … صحبت و شنیده‌ها و دیده‌هایش را مطرح کرده است؛ در بخش دیگری از این مستند تعدادی از عکس‌های معروف روز 17 شهریور در برابر این عکاس قرار داده شده و او راجع به تک‌تک این عکس‌ها ناگفته‌هایی را مطرح کرده است و پرده از ماجرای این روز برمی‌دارد.

فاضلیان ضمن تاکید بر این نکته که تمام عکس‌های مشهور روز 17 شهریور توسط عباس ملکی گرفته شده است، گفت: عباس ملکی را تقریبا باید تنها عکاس روز 17 شهریور بدانیم؛ البته به غیر از او چند عکاس دیگر نیز از روزنامه کیهان به محل واقعه رفته بودند، اما موفق به عکاسی نشدند؛ بنابراین تقریبا تمام عکس‌هایی که امروز از واقعه 17 شهریور وجود دارد، برای اوست؛ البته عکس‌های زیادی وجود ندارد و تنها 8-9 عکس وجود دارد؛ بنابراین باید گفت که چند عکس مهمی که از واقعه 17 شهریور گرفته شده و همه این روز را با آن عکس می‌شناسند، توسط عباس ملکی گرفته شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، جالب است بدانید که این عکس‌ها در زمان پهلوی چاپ نشده است و بعد از انقلاب که نیروهای انقلابی به آرشیو کیهان دسترسی پیدا کردند، این عکس‌ها پخش شد؛ خود عباس ملکی نیز در همان روز 17 شهریور دستگیر شده بود.

این مستندساز در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا فیلمی از 17 شهریور 1357 گرفته شده است یا خیر، گفت: بله فیلم‌هایی از آن روز گرفته شده است که یکی از آنان را در مستند ژاله‌ای که شهید شد، آورده‌ایم.

فاضلیان در مورد خاطرات آن روز از زبان عباس ملکی می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید بعد از اقامه نماز عید فطر سال 57 توسط آقای مفتح، بیانیه‌ای اعلام می‌شود که مردم در روز جمعه، 17 شهریور به میدان ژاله بیایند. در این روز مردم آرام آرام به صحنه می‌آیند. به گفته عباس ملکی، نیروهای گارد شاه اصلا فکر نمی‌کردند که این قدر مردم زیادی بیایند. نیروها در ابتدا کم است اما با اعلامی که صورت می‌گیرد، تعداد زیادی نیروی کمکی اضافه می‌شود و تیراندازی‌ها شروع می‌شود. در یکی از عکس‌هایی که عباس ملکی از یک شهیدِ روز 17 شهریور گرفته است، وسایل نظامی دیده می‌شود که کارکرد آن بسیار فراتر از برخورد با مردم معترض است؛ برای مثال، تانک‌هایی در خیایان دیده می‌شود و در برابر مردم قرار می‌گیرد که مناسب میدان رزم با دشمنان و نه برخورد با هموطنان ایرانی بوده است.

او در پایان در مورد شرایط این روزهای این عکاس گفت: عباس ملکی این روزها بازنشسته روزنامه کیهان است و کار خاصی انجام نمی‌دهد.

مستند «ژاله‌ای که شهید شد» در زیر منتشر شده است: 

 

انتهای پیام/ لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

داغ‌ترین مطالب

قطعنامه‌های شش گانه شورای امنیت

قطعنامه‌های شش گانه شورای امنیت؛ اسلحه‌ای بدون فشنگ آمریکا هفته گذشته در تلاشی یک جانبه و بدون حمایت بین‌المللی به ویژه از سوی شورای امنیت...

افزایش ۲ برابری صادرات نفت

افزایش ۲ برابری صادرات نفت با راهکارهای مویرگی زنگنه به گزارش حوزه سیاسی پايگاه خبري نشريه فرزندان آسماني به نقل از ایرنا - به فاصله...

 عملکرد شهریور بورسی ها

 عملکرد شهریور بورسی ها | رشد درآمدی عواملی که درآمد شرکت ها را صعودی نگه میدارد بررسی صورت‌‌های مالی نشان می‌دهد اگر چه از لحاظ بنیادی...

ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی +مقاصد جدید درپی از سرگیری برخی پروازهای مسافری به مقاصد خارجی، رییس سازمان هواپیمایی...

ارائه خدمات شهری باید منطبق با خواست و نیازهای شهروندان باشد

در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات مطرح شد؛ روحانی: ارائه خدمات شهری باید منطبق با خواست و نیازهای شهروندان باشد به گزارش حوزه فناوری پايگاه خبري...