خانه اقتصادی ادامه تحولات بازار خودرو

ادامه تحولات بازار خودرو

تحولات بازار خودرو یک روز پس از اصلاح قیمت‌ها |‌ ریزش قیمت‌ها ادامه دارد؟

بازار خودرو در پی تصمیم نهایی ستاد تنظیم بازار مبنی بر افزایش قیمت خودروها از درب کارخانه و فرمول تعیین قیمت، ریزش قیمتی خود بعضا تا بیش از ۲۰ درصد را آغاز کرده است. پیش‌بینی می‌شود این ریزش قیمت‌ها در روزهای آینده نیز بیشتر شود.

خودرو

به گزارش حوزه اقتصادی پايگاه خبري نشريه فرزندان آسماني به نقل از همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، بالاخره پس از برگزاری چندین جلسه برای تعیین قیمت‌های جدید خودرو در نهایت روز گذشته (دوشنبه) تصمیم نهایی گرفته شد و رئیس شورای رقابت اعلام کرد بر اساس فرمول قیمت‌گذاری جدید، خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو ۱۰ درصد و گروه صنعتی سایپا ۲۳ درصد افزایش قیمت خواهند یافت. بر این اساس، تحولات در بازار خودرو یک روز پس از تغییرات جای بررسی و بحث دارد. این درحالی است که به گوش می‌رسد قیمت خودرو در سراسر کشور در حال ریزش است و در برخی خودروها از امروز(سه‌شنبه) کاهش ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت‌ها در بازار خودرو رخ داده است.

ضمن اینکه معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در جلسه ستاد تنظیم بازار روز گذشته از مردم خواست تا در فضای هیجانی کنونی به‌ویژه در فضای مجازی، برای خرید خودرو اقدام نکنند؛ چراکه حباب قیمتی خودروها به‌زودی شکسته می‌شود.

در این زمینه سعید موتمنی- رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران اظهار کرد: پس از تصمیم‌گیری های روز گذشته ریزش نسبتا زیاد قیمت‌ها آغاز شده است. به هر صورت از این به پس دیگر بایستی قیمت‌ها ۱۰ درصد بالای قیمت‌های مصوب کارخانه‌ها باشد. همان‌طور که طی ۱۵ روز گذشته قیمت‌ها بالا می‌رفت و خریداری در بازار نبود و در حقیقت قیمت‌ها بر روی کاغذ بالا می‌رفت، اکنون هم همان‌گونه شروع به پایین آمدن خواهد کرد. پس از تذکر رئیس جمهوری و صحبت‌های  وزیر سابق صنعت(رضا رحمانی)، کاهش محدود قیمت‌ها آغاز شد اما از روز گذشته پس از جلسه ستاد تنظیم بازار و صحبت‌های رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ریزش قیمت‌ها شدیدتر شد.

وی افزود: به طور مثال پژو ۲۰۶ تیپ دو که تا چند روز گذشته ۱۵۰ میلیون تومان بود، امروز در حدود  ۱۱۰ تا ۱۱۲ میلیون تومان بوده است، تیپ ۵ آن که تا روز گذشته  ۱۷۰ میلیون تومان بود امروز ۱۳۰ میلیون تومان قیمت داشته است. پژو پارس که تا دیروز ۱۳۰ میلیون تومان بود اکنون ۱۱۰ میلیون تومان است؛ بنابراین ریزش تقریبا در خودروهای داخلی در حدود ۱۰ تا ۳۰ میلیون و خودروهای مونتاژی نیز بعضا تا ۱۰۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌اند.

موتمنی با بیان اینکه از این پس باید برای قیمت خودرو در بازار قیمت مصوب شرکت‌ها به علاوه ۱۰ درصد را در نظر داشت، در پاسخ به اینکه واقعا این فرمول برای بازار خودرو عملی خواهد شد، گفت: امیدواریم که عملا این کار صورت گیرد. ما نمایشگاه‌داران که به صورت قانونی عمل می‌کنیم، باقی افراد که خودرو ثبت نام می‌کردند و بدون ضابطه و نظارت با سود ۱۰۰ درصدی خودرو خود را در بازار می‌فروختند که بسیار هم غلط بوده است؛ اکنون نیز همین ۱۰ درصد سود خوبی برایشان است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه خودرو که سیستم ثبت معاملات نمایشگاه‌هاست، از بازارسازی‌ها جلوگیری شده و این دلالی‌ها هم جمع خواهد شد. ضمن اینکه تاکید شده است خرید و فروش خودرو از طریق نمایشگاه‌های معتبر و ۱۰ درصد بالغ بر قیمت‌های مصوب کارخانه‌ها صورت گیرد. با راه‌اندازی این سیستم، سایت‌ها و دفاتری که “شیطنت” می‌کردند و موجب التهابات بازار می‌شدند، جمع خواهد شد. زمانی که معاملات از طریق نمایشگاه خودرو که پروانه کسب دارند انجام شود، دیگر کسی نمی‌تواند خارج از قانون عمل کند.

وی تاکید: همراه با افزایش تولید لازم است که عرضه نیز افزایش یابد. با افزایش عرضه که بیشتر از تقاضا شود، قیمت‌ها بسیار پایین‌تر نیز خواهد آمد تا جایی که ممکن است قیمت‌ها در بازار پایین تر از قیمت‌های مصوب شرکت نیز برسد. حباب قیمت‌ها به‌زودی از بین خواهد رفت. از روز گذشته پس از جلسه ستاد تنظیم بازار ۳۰ میلیون تومان قیمت خودروها به طور متوسط پایین آمده است؛ قطعا طی روزهای آینده پایین‌تر نیز خواهد آمد.

همچنین لازم به ذکر است که پس از مصوبات جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت خودرو، قرار شده است در لیستی جدید، بهای مصوب تمام خودروهای ایران خودرو و سایپا فردا (چهارشنبه) منتشر شود.

لطفی
به عنوان یـک علاقه مند به تولید خبر و محــتوا از سال ۹۷ در آسمانی نیوز مشغول به کار هستم. با نظرات خود کمک کنید بهتر بنویسم تا بتوانیم همه با هم جامعه ای شاد و سر بلند داشته باشیم. "همه با هم ایران بهتر را می سازیم"

داغ‌ترین مطالب

قاضی‌زاده هاشمی و نیکزاد نواب اول و دوم هیأت رئیسه مجلس یازدهم شدند

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و علی نیکزاد نواب اول و دوم هیأت رئیسه اجلاسیه اول مجلس یازدهم شدند. به گزارش حوزه پارلمانی پايگاه خبري نشريه فرزندان...

آیا انگل فاسیولا علائم کرونایی دارد؟

یک متخصص عفونی پاسخ می دهد؛ به گزارش حوزه سلامت پایگاه خبری نشریه فرزندان آسمانی به نقل ازایسنا یک متخصص عفونی، ۱۵ درصد موارد را دارای...

خاطرات منتشر نشده رهبر انقلاب از مقاطع حساس دهه 1360

کتاب «روایت رهبری» سه رویداد تعیین حضرت امام خمینی(ره) به رهبری نظام اسلامی، تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده و سپس برکناری ایشان و...

اولین دستور کار مجلس یازدهم چیست؟

آیا اولین دستور کار مجلس یازدهم «شفافیت» است؟ مجلس دهم بیشترین شعار و وعده را درباره «شفافیت» داد اما کارنامه ای خالی از شفافیت از...

تعیین سه روش فروش خودرو در کشور

اولین پیش فروش خودرو در نیمه دوم خرداد | چند فروش فوق‌العاده خودرو تا پایان سال داریم؟ معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت...