خانه اجتماعی ایران یک قدم تا تبدیل شدن به کشور پیرمردها

ایران یک قدم تا تبدیل شدن به کشور پیرمردها

آژیر قرمز در خانواده‌ها به صدا در آمده است

کاهش آمار ازدواج و فرزندآوری، سبب شده است تا جمعیت کشور روند کاهشی پیدا کند و در آینده تبدیل به یک بحران شود.

به گزارش حوزه اجتماعی پايگاه خبري نشريه فرزندان آسماني به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تقریبا ۵ سالی است که ۳۰ اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی جمعیت نامگذاری شده است؛ جمعیتی که این روز‌ها به عنوان یک خطر و تهدید از آن یاد می‌شود، چراکه چند سال پیاپی است که زنگ خطر بحران جمعیت به صدا در آمده است، جمعیتی که بر اساس آمار نامه‌ها نشان می‌دهد که هر سال در مقایسه با سال گذشته در حال کاهش است.

بر اساس آخرین سرشماری در سال ۹۵، ۲۴ درصد جمعیت کشور کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال، ۲۵.۱ درصد جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال، ۴۴.۸ درصد میانسالان ۳۰ تا ۶۴ سال، ۶.۱ درصد سالمندان ۶۵ سال و بیشتر را تشکیل می‌دهند و متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت ایران حدود ۱.۲۴ درصد است.

حتی اگر میزان ولادت در ۵ سال اخیر را نیز مورد بررسی قرار دهید مشاهده می‌کنید که میزان ولادت هر سال در حال کاهش است، در سال ۹۴ یک میلیون و ۵۷۰ هزار و ۱۸۳ نوزاد، در سال ۹۵ یک میلیون و ۵۲۸ هزار و ۳ نوزاد، در سال ۹۶ یک میلیون و ۴۸۷ هزار و ۸۶۱ نوزاد، در سال ۹۷ یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۴۹۱ نوزاد و در سال ۹۸ یک میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۳۴ نوزاد در ایران متولد شده‌اند.

این آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور نشان از این دارد که جمعیت جوان کشور ما رو به افول است و درباره همین موضوع محمد اسماعیل اکبری مشاور سازمان جهانی بهداشت؛ در اولین نشست تخصصی جمعیت که در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد اظهار کرد: اصلاح ساختار جمعیتی باید هدف قرار گیرد و این نسبت‌ها اصلاح نمی‌شود مگر با فرزند آوری.

او در ادامه بیان کرد: لزوما تشویق ازدواج به نتیجه نمی‌رسد، زیرا ۳ تا ۶ سال طول می‌کشد تا یک زوج صاحب فرزند شوند.

اکبری با بیان اینکه حتما باید اعلام کرد که در هر خانواده ۴ فرزند هدف است، گفت: جمعیت سالمند باید زیر ۶ درصد باشد و جامعه سالمندی در کشور ما رشد کرده که این موضوع به این معناست که یک خلاف در حال وقوع است.

اکبری در ادامه افزود: در ۳۰ سال آینده ایران جزء ۴ کشور پیر جهان خواهد بود که تنها یک حرکت بسیجی و معنادار می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد.

او با اشاره به اینکه هیچ کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ سال گذشته کاهش جمعیت نداشته است، گفت: در تمامی سند‌های جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌ که در سال ۹۵ باروری کل جمعیت ۲.۱ دهم بوده که این موضوع از نظر علمی غلط است.

اکبری با بیان اینکه در سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷، ۱۵۸ هزار نفر کمتر به دنیا آمده‌اند، تصریح کرد: ۶۰ تا ۷۰‌ درصد از دختران ما ازدواج می‌کنند و ۳۰ تا ۴۰‌ درصد از دختران هرگز ازدواج نمی‌کنند.

مشاور سازمان جهانی بهداشت با اشاره به اینکه در هر خانوار داشتن ۴ فرزند هدف است، گفت: ۴ ساختار حاکمیتی، حکومتی، تولیتی و جمعیت برای اصلاح ساختار‌های جمعیت مدنظر هستند.

اکبری بیان کرد: عده‌ای از افراد مشکلات اقتصادی را بهانه‌ای برای عدم فرزند آوری می‌کنند، در صورتی که بیشترین ازدواج‌ها و فرزند آوری‌ها در خانواده‌های فقیر در حال انجام است.

علاوه بر آمار ولادت متاسفانه آمار ازدواج نیز در مقایسه با سال‌های قبل رو به کاهش است، بر اساس آمار‌های ازدواج در سال ۹۳، ۷۷۰ هزار و ۷۳۸ مورد، در سال ۹۴، ۱۷۴ هزار و ۱۱۷ مورد، در سال ۹۵، ۶۶۹ هزار و ۷۹۱ مورد و در سال ۹۶، ۶۰۸ هزار و ۸۵۰ مورد و در سال ۹۷، ۶۰۸ هزار و ۴۱۶ مورد ازدواج ثبت شده است.

حال باید توجه داشت که جمعیت به یک مسئله حیاتی برای کشورمان تبدیل شده است، مقام معظم رهبری نیز سال هاست که به این موضوع نگاه جدی دارند و ایشان در جلسات سخنرانی متعددی در این باره صحبت کردند.

رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۹۲/۰۸/۱۹ در یکی از سخنرانی های خود فرمودند: «یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می‌کند، تن او می‌لرزد، این مسئله جمعیت است. مسئله جمعیت را جدی بگیرید؛ جمعیت جوان کشور دارد کاهش پیدا می‌کند. یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست.»

همچنین ایشان در ۲۵ خرداد سال ۹۵ در همین باره نیز خاطر نشان کردند: «امروز جمعیت جوان ما یک پدیده است، که نعمت است؛ چون جوان، منشأ حرکت و چشمه جوشان انگیزه و حرکت و نشاط و ابتکار و نوآوری است، کار را جوان می‌کند، اگر چنانچه این بیست سال دیگر از دست رفت این جوان را که نمی‌شود وارد کرد، کشور ضرر خواهد کرد؛ از امروز نباید بگذریم.»

جالب است بدانید که بر اساس بررسی‌های جهانی، خانواده‌های ایرانی کم جمعیت‌تر از خانواده‌های اسرائیلی، انگلیسی و آمریکایی شده‌اند.  اگر جامعه به تدریج به سمت پیری رود، بعد از گذشت چند سال جمعیت کشور هم کاهش پیدا خواهد کرد، زیرا میزان افزایش جمعیت بستگی به نیروی جوان و تشکیل زندگی و افزایش آمار ولادت دارد.

۳۰ اردبیهشت روز ملی جمعیت نامگذاری شده است تا مسئولان به این موضوع و افزایش نرخ جمعیت نگاه جدی تری داشته باشند، اما با این حال با گذشت چند سال از تدوین برنامه‌های موثر بر افزایش جمعیت، خبری نیست، بنابراین بهتر است به این موضوع نگاه جدی تری شود و مسئولان برای تسهیل در امر ازدواج و فرزندآوری تدابیر ویژه ای را اتخاذ کنند.

لطفی
به عنوان یـک علاقه مند به تولید خبر و محــتوا از سال ۹۷ در آسمانی نیوز مشغول به کار هستم. با نظرات خود کمک کنید بهتر بنویسم تا بتوانیم همه با هم جامعه ای شاد و سر بلند داشته باشیم. "همه با هم ایران بهتر را می سازیم"

داغ‌ترین مطالب

گرانی‌هایی که با مالیات مهار می‌شد ولی دولت نخواست

تعلل بیش از حد دولت برای تصویب و بکارگیری مالیات بر عایدی سرمایه موجب شد دود سوداگری و افزایش شدید قیمت مسکن، خودرو، طلا...

آخرین آمار بیمار جدید کرونا در ایران

شناسایی ۲۰۸۰ بیمار جدید کرونا در کشور / ۵۶ تن جان باختند سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۰۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور...

قالیباف با ۲۳۰ رای رئیس مجلس یازدهم شد

محمدباقر قالیباف حائز اکثریت آرای وکلای ملت شد و برای سال نخست اجلاسیه یازدهم بر صندلی ریاست مجلس تکیه زد. به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه...

هراس واشنگتن از واکنش تهران

اعتباری که در مقابل دوست و دشمن خدشه‌دار شد؛ هراس از واکنش تهران، آمریکا را به سکوت در مقابل مانور نفتکش‌های ایرانی واداشت آمریکا از ترس...

امکان فروش ۳۰ درصد سهام عدالت از شنبه

نرخ فروش سهام عدالت معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دارندگان سهام عدالت از شنبه ۱۰ خرداد ماه مجاز به...