» بین الملل » آمریکا » رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح جو بایدن
آمریکا - اخبار جدید - بین الملل - جدیدترین اخبار - دولت

رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح جو بایدن

۲۳ آذر ۰۲ 4۰52

مجلس نمایندگان ایالات متحده به آغاز تحقیقات رسمی برای استیضاح جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، رای مثبت داد.

به گزارش «آسمانی نیوز»، جمهوری‌خواهان که در مجلس نمایندگان ایالات متحده اکثریت را در اختیار دارند با ۲۲۱ رای مثبت در برابر ۲۱۲ رای مخالف نمایندگان حزب رقیب، طرح استیضاح بایدن را علی‌رغم آن که تاکنون نتوانسته‌اند هیچ مستنداتی مبنی بر قانون‌شکنی رئیس جمهور دموکرات آمریکا ارائه کنند، کلید زدند.

تحقیقات جمهوری‌خواهان در رابطه با این موضوع است که آیا جو بایدن برخلاف قانون از تجارت خارجی پسر ۵۳ ساله‌اش، هانتر بایدن، سود برده است یا نه. ساعاتی قبل از این رای‌گیری، هانتر بایدن حاضر به ادای شهادت در برابر کمیته تحقیقات کنگره آمریکا نشد.

کاخ سفید طرح استیضاح جو بایدن و آغاز تحقیقات درباره او را اقدامی با انگیزه سیاسی توصیف کرده و تاکید داشته که اقدام جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا بر پایه هیچ شواهدی نیست.

بایدن خود را آماده رقابت احتمالی دوباره با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ می‌کند. ترامپ نخستین رئیس جمهور در تاریخ ایالات متحده است که دو بار استیضاح شده و اکنون مهیای دفاع از خود در چهار پرونده کیفری می‌شود.

اقدام جمهوری‌خواهان تقریبا به طور حتم منجر به برکناری جو بایدن نخواهد شد. حتی اگر مجلس نمایندگان نیز به استیضاح آقای بایدن رای مثبت دهد،

مجلس سنا برای محکوم کردن او به دو سوم آرای سناتورها نیاز دارد، حال آن‌که دموکرات‌ها در این مجلس با در اختیار داشتن ۵۹ کرسی در برابر ۴۹ کرسی جمهوری‌خواهان دست بالا را دارند.

اما این امر می‌تواند کارزار جمهوری‌خواهان علیه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ را تقویت کند.

این رای گیری سه ماه پس از آغاز غیررسمی تحقیقات جمهوری‌خواهان از بایدن صورت می گیرد و گامی ضروری برای برکناری رئیس جمهور محسوب نمی‌شود. اما چنین مجوزی می‌تواند به جمهوری خواهان اختیارات قانونی بیشتری بدهد تا دولت بایدن را مجبور به همکاری کنند.

جمهوری‌خواهان آقای بایدن و خانواده او را متهم کرده‌اند که در دورانی که معاون اول باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، بوده است از تصمیمات سیاسی دولت آمریکا که خود نیز در آن نقش داشته است، سود شخصی می‌بردند.

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

امیرحسین عصاریان

  • ×

    با ما در ارتباط باشید