خانه اجتماعی نگاهی دوباره به «گنجینة الاسرار» عمان سامانی

نگاهی دوباره به «گنجینة الاسرار» عمان سامانی


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، میرزا نورالله عمان سامانی ملقب به تاج الشعرا از شاعران صاحب‌نام و پرآوازه سال‌های 1258 تا 1322 قمری است. از او آثار متعددی در قالب شعر آیینی به یادگار مانده است. از بین سروده‌هایی که در رثای شهدای کربلا و حماسه عاشورا از این شاعر به یادگار مانده، مثنوی «گنجینة الاسرار» یکی از تأثیرگذارترین و بهترین آنهاست.

عمان سامانی در کتاب «گنجینة الاسرار» خود با نگاهی حماسی ـ عرفانی به واقعه عاشورا سعی کرده تصاویری زیبا و دلنواز از صحنه‌های خونین جنگ 72 نفر عاشقی که برای رسیدن به مقام قرب الهی از همه هستی خویش دست شسته و در رکاب سید و سالار شهدا پا به میدان نبردی نابرابر گذاشته‌اند خلق کند. در این مثنوی عظیم صحنه‌های نبرد یاران عاشق اباعبدالله با سپاه جهل و تاریکی آنقدر زیباست که خواننده را شیفته این عشق و دلدادگی می‌کند.

پژوهشکده فرهنگ و معارف هفتمین اثر از مجموعه عرفانی سیر و سلوک پاکان را به منظور معرفی، تصحیح و شرح اثر عمان سامانی منتشر کرده است. «سلوک خونین» که به کوشش ابراهیم کلانتری تدوین شده، برای نخستین‌بار در سال 81 به بازار کتاب عرضه شد. اخیراً نیز همزمان با آغاز ماه عزای حسینی، چاپ جدید این اثر با ویراست و طرح جلد جدید در اختیار علاقه‌مندان به ادبیات آیینی قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

انتهای پیام/لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

داغ‌ترین مطالب