استان هاحقوقی و قضائیخانه و خانوادهخراسان جنوبیسیاسیصفحه اصلیقوه قضائیه

آیت الله رئیسی : در محکومیت‌های مربوط به مهریه، باید وضعیت اقتصادی افراد لحاظ شود/

https://dadiran.ir/news/96879/%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D9%84%D8%AD%D8%A7%D8%B8-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%AC%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85

رئیس قوه قضاییه گفت: مهریه حق‌ زن است که شوهر باید پرداخت کند اما اگر‌ ثابت شد کسی واقعاً توانایی مالی ندارد، نباید به زندان برود بلکه‌ باید شرایطی‌ ایجاد کرد که دِین‌ خود را بپردازد.

، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود به استان خراسان جنوبی در جلسه شورای قضایی این استان که به صورت ویدئو کنفرانس برای واحدهای قضایی شهرستان ها هم پخش می شد، از عملکرد همکاران دستگاه قضا در این استان که مخلصانه و مجاهدانه در خدمت مردم هستند، تقدیر کرد.

رئیس قوه قضاییه، دادگستری استان خراسان جنوبی را از جمله بخش های موفق دستگاه قضایی دانست و افزود: اگر بخواهیم ۱۰ استان را جزو استان های پیشرو در حوزه قضایی معرفی کنیم، خراسان جنوبی حتماً در زمره این استان هاست که عملکرد و جایگاه خوبی در ارزیابی ها دارد و باید برای تداوم این توفیقات، با همتی مضاعف کاستی ها را برطرف کنیم.

آیت الله رئیسی از نیروی انسانی کارآمد به عنوان سرمایه دستگاه قضا یاد کرد و با تأکید بر لزوم صیانت جسمی و روحی از این سرمایه عظیم تصریح کرد: اعتبارات، امکانات و برنامه ریزی برای خدمت و حسن انجام کار مهم است اما مهم ترین عامل توفیق یک سازمان مدیریت آن مجموعه است.

رئیس قوه قضاییه توجه به رونق و جهش تولید را از مهم ترین مأموریت های دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: باید موانع تولید برطرف شود و کارآفرینان و سرمایه گذاران مورد حمایت قرار گیرند تا اشتغال ایجاد کنند و چرخ های تولید را به حرکت درآورند و عمده این مسئولیت بر عهده دولت است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اقداماتی که در جهت رفع محرومیت در استان خراسان جنوبی انجام شده است، تصریح کرد: به برکت نظام و اراده رهبری و خدمت دولتمردان گام های بلندی برای رفع محرومیت در خراسان جنوبی برداشته شده و چهره استان متفاوت شده اما مردم مومن این دیار نیازمند توجه بیشتری هستند.

رئیس قوه قضاییه مردمی بودن دستگاه قضا را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: حفظ کرامت مردم رویکرد محوری ما و فراتر از یک توصیه اخلاقی بوده و در واقع یک الزام برای همکاران قضایی در سراسر کشور است و همه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

آیت الله رئیسی اجرای عدالت و قانون را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان این که فضاسازی ها برای وارونه کردن حق و باطل است، متذکر شد «همکاران دستگاه قضایی نباید در رسیدگی به پرونده ها و صدور آرایشان به هیچ عنوان تحت تأثیر جوسازی ها قرار گیرند».

رئیس قوه قضاییه وظیفه قاضی را کشف حقیقت دانست و گفت: گرایش ما باید اجرای قانون و عدالت باشد و نباید متأثر از فضاسازی افراد یا رسانه ها حکم کنیم بلکه باید غبار را کنار بزنیم و بر اساس حق و برای رضای خدا تصمیم بگیریم که راه نجات ما و موجب سعادت دنیا و آخرت است.

آیت الله رئیسی با اشاره به گفتگوی خود با یکی از محکومین مهریه که برای انجام این دیدار از زندان مرخصی گرفته بود، اظهار داشت: مهریه حق زن است که شوهر باید پرداخت کند و اگر کسی از انجام تعهد امتناع می کند باید طبق قانون با او برخورد کرد و قاضی ما اجازه نمی دهد حق کسی ضایع شود.

رئیس دستگاه قضا در عین حال تصریح کرد: اگر بررسی ها نشان داد‌ کسی واقعاً برای پرداخت مهریه توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خود را بپردازد و نباید به خاطر این مساله به زندان برود.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که باید در محکومیت های مالی و تقسیط‌ مهریه وضعیت اقتصادی افراد را در نظر گرفت، متذکر شد: ما نباید بر اساس اصرار دیگران برای صدور حکم تصمیم بگیریم بلکه نظر بزرگان دین و فقه و قانونگذار این است که فقط بر اساس مقررات و حق نظر بدهیم.

آیت الله رئیسی تبیین ابعاد و زوایای تصمیمات قضایی برای مردم و نخبگان و تنویر افکار عمومی را از مهم‌ ترین محورهای برنامه های تحولی دستگاه قضایی در دوران مسئولیت خود عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه «تسریع در تعیین تکلیف افراد تحت قرار» و «تسریع در معاینات و اظهارنظرهای پزشکی قانونی برای کاهش اطاله دادرسی» را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت که برای تسهیل خدمت رسانی به مراجعان پزشکی قانونی در مناطق محروم ۴۹ مرکز پزشکی قانونی فعال خواهد شد که تاکنون بخش قابل توجهی از آنها نیز فعال شده اند.

آیت الله رئیسی بر لزوم نظارت بر فرایند مزایده ها و مناقصات نیز تأکید کرد و نظارت در این حوزه را از مأموریت های سازمان بازرسی کل کشور دانست اما در عین حال گفت که دستگاه های برگزار کننده مزایده ها و مناقصه ها هم باید به نظارت درون سازمانی توجه ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش های دولت برای تأمین منابع مالی کشور تأکید کرد: انشاءالله با انسجام و همدلی و با شعار «ما می توانیم» مشکلات کشور حل می شود و یقین داریم دشمن در این قضیه ناامید می شود و دوستداران انقلاب امیدوار می شوند و این اتفاق قطعاً خواهد افتاد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که دشمنان همواره دنبال بهانه تراشی هستند، خاطر نشان کرد: شرایطی که در آن قرار داریم پایدار نخواهد بود و با تکیه بر خدا، اعتماد به نفس مردم عزیز و تلاش مدیران از این شرایط به خوبی عبور و بر دشمن توفق پیدا خواهیم کرد و وضعیت خوب خواهد شد.

آیت الله رئیسی با اشاره به وضعیت امنیتی خوب استان خراسان جنوبی بر لزوم حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی تأکید کرد و گفت: حفظ امنیت مساله مهمی است که دستگاه قضایی نیز علاوه بر نیروهای مسلح و نیروی انتظامی سهم جدی در آن دارد و دادگستری و دادستان های ما باید با همکاری شورای تأمین استان سطح امنیت را روز به روز افزایش دهند.

رئیس قوه قضاییه در پایان خاطر نشان کرد: مردم باید در مراجعه به عدلیه احساس عدالت کنند و این کار هم با حرف و بخشنامه قابل تحقق نیست بلکه باید وقتی سروکار کسی به دادگستری افتاد، هم سریع و هم دقیق به کارش رسیدگی و حقوق احیا شود و متوجه باشیم که برخورد ما و خدمتی که انجام می دهیم موجب افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و کل نظام خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا