خانه اقتصادی برنامه بورس تهران برای عرضه سهام بیمارستان‌ها

برنامه بورس تهران برای عرضه سهام بیمارستان‌ها

مدیر پذیرش بورس تهران از متنوع کردن فضای سرمایه‌گذاری بازار سهام با پذیرش صنایع جدید مانند بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای خبر داد.

بورس

به گزارش حوزه اقتصادی پایگاه خبری نشریه فرزندان آسمانی به نقل از همشهری – اسماعيل درگاهي تأكيد كرد:سهام 3شركت جديد پاييز امسال در بورس تهران عرضه مي‌شود. مدير پذيرش بورس تهران در عين حال از اجراي يك طرح خلاقانه تحت عنوان كلينيك پذيرش خبر داد كه براساس آن همه شركت‌هاي ايراني مي‌توانند از خدمات آن به‌صورت رايگان بهره‌مند شوند. به گفته او روش كار در كلينيك پذيرش به اين صورت است كه شركت‌هايي كه سازو كارهاي مالي و حسابرسي‌شان چندان ساختار يافته نيست، مي‌توانند با ثبت درخواست خود به‌صورت ديجيتال از مزاياي نظام راهبري شركتي كه در بورس تهران ارائه مي‌شود، بهره‌مند شوند.

اين شركت‌ها حتي درصورت تمايل بعد از ساماندهي ساختار مالي پيشرفته مي‌توانند براي ورود به بورس درخواست بدهند. مدير پذيرش بورس تهران در عين حال از حضور صنايع جديدي شامل بيمارستان‌ها در بورس خبر داد و گفت: بورس تهران در تلاش است تا تنوع سهام موجود در بورس را بيشتر كند؛ بر همين اساس برنامه‌هاي مدوني براي پذيرش و عرضه سهام شركت‌هاي فعال در بخش بازرگاني، چاپ و نشر، هتل‌ها، بيمارستان‌ها، توريسم، آژانس‌هاي گردشگري، صنعت حمل‌ونقل هوايي و ICT از سوي بورس تهران در جريان است.

  • كلينيك پذيرش

درگاهي توضيح داد: شركت‌هاي زيادي در اقتصاد ايران حضور دارند كه ساختارهاي مالي‌شان چندان شكل نگرفته و با نظام راهبري شركتي آشنايي ندارند؛ به همين دليل بوده كه تاكنون اغلب شركت‌هاي بزرگ و دولتي در بورس پذيرفته شده‌اند زيرا اين شركت‌ها استاندارد‌هاي مربوط به بورس را نداشته‌اند.او افزود: براي حل اين مشكل بورس تهران كلينيك پذيرش را تأسيس كرده است و درنظر دارد از صفر تا 100در كنار شركت‌ها به‌صورت رايگان سازو كار اجراي يك سيستم مالي ساختار يافته و كارآمد را در اين شركت‌ها توضيح و پياده‌سازي‌ كند.

مدير پذيرش بورس تهران درمورد پذيرش شركت‌هاي بخش خصوصي توضيح داد: شركت‌ها مي‌توانند از طريق سامانه پذيرش درخواست خود را براي دريافت خدمات كلينيك پذيرش ثبت و نسبت به رفع چالش‌هاي مالي خودازجمله نداشتن اشراف يا انگيزه تهيه گزارش‌هاي مالي اقدام كنند. به گفته او شركت‌هاي حاضر در بخش خصوصي همچنين مي‌تواننداز طريق توري به نام سفر پذيرش نسبت به حل محروميت از فضاي تأمين مالي بورس آگاهي يابند.

  • عرضه‌هاي جديد

مدير پذيرش بورس تهران همچنين با بيان اينكه سهام ٩ شركت جديد آماده عرضه اوليه در بورس تهران است، گفت: از اين تعداد 6شركت در سال گذشته پذيرش و 3شركت جديد نيز در سال‌جاري پذيرش و درج نماد شده‌اند.درگاهي ادامه داد: اين شركت‌ها شامل شركت مينو براي انتقال از فرابورس به بورس تهران، ترانسفورماتور توزيع زنگان با سرمايه 50ميليارد توماني، فولاد جنوب كيش متعلق به بنياد مستضعفان با سرمايه 700ميليارد توماني،

تأمين سرمايه اميد با سرمايه 490ميليارد توماني، مادر تخصصي و مالي سينا متعلق به بنياد مستضعفان با سرمايه 150ميليارد توماني و توسعه نيروگاهي جهرم با سرمايه 2400ميليارد توماني متعلق به بانك سپه، ازجمله 6شركتي هستند كه در سال گذشته پذيرش شده‌اند و تا پايان امسال آماده عرضه اوليه سهام در بورس تهران هستند. درعين‌حال 3شركت توسعه صنعت نفت و گاز پرشيا با سرمايه 200ميليارد توماني، بين‌الملل ساختمان و صنعت ملي با سرمايه 90ميليارد توماني و شفادارو با سرمايه 117ميليارد و 900ميليون توماني كانديداي عرضه اوليه سهام در نيمه دوم امسال هستند.

  • عرضه سهام 3شركت در پاييز

درگاهي تأكيد كرد: سهام 3شركت توسعه صنعت نفت و گاز پرشيا با سرمايه ٢٠٠ ميليارد توماني، بين‌الملل ساختمان و صنعت ملي با سرمايه ٩٠ ميليارد توماني و شفا‌دارو با سرمايه ١١٧ ميليارد و ٩٠٠ ميليون توماني در سال‌جاري نمادشان درج شده است كه انتظار مي‌رود نيمه دوم امسال در بورس‌ سهامشان عرضه شود.

  • 23شركت در صف پذيرش

به گفته او در جلسات هيأت پذيرش بورس تهران درخواست پذيرش شركت‌هايي ازجمله ليزينگ پارسيان متعلق به گروه مالي پارسيان، سيمان فيروزكوه، پرداخت الكترونيك سامان كيش، آسياتك، مولد برق يزد و كشت و صنعت پارس مورد پذيرش قرار گرفته‌اند. مدير پذيرش بورس تهران افزود:

همچنين 23شركت خصوصي ديگر به هيأت پذيرش بورس تهران درخواست پذيرش داده‌اند كه از اين جمله مي‌توان به پتروشيمي مرواريد با سرمايه 500ميليارد توماني و متعلق به صندوق ذخيره فرهنگيان تاپيكو و صندوق بازنشستگي كاركنان نفت، تأمين سرمايه ملت متعلق به گروه مالي ملت با سرمايه 300ميليارد توماني، ملي نفتكش ايران متعلق به صندوق بازنشستگي كشوري و صندوق بازنشستگي كاركنان نفت با سرمايه 840ميليارد توماني، شركت سيمرغ متعلق به بانك كشاورزي با سرمايه 80ميليارد توماني،

طرح و توسعه آينده پويا متعلق به بانك ملي با سرمايه 450ميليارد توماني، ايران‌سازه متعلق به شستا با سرمايه 89ميليارد توماني، تأمين سرمايه نوين با سرمايه 550ميليارد توماني، گروه صنايع كاغذ پارس با سرمايه 130ميليارد توماني، فروشگاه زنجيره‌اي افق كورش متعلق به شركت گلرنگ با سرمايه 90ميليارد توماني، هلدينگ معدني صدرتأمين با سرمايه 230ميليارد توماني، هلدينگ عمران و حمل‌ونقل تأمين متعلق به شستا با سرمايه 200ميليارد توماني،

هلدينگ سيماني تأمين متعلق به شستا با سرمايه 250ميليارد توماني، پلي پروپيلن جم با سرمايه 200ميليارد توماني، توليد فولاد سپيد فراب كوير به‌عنوان توليدكننده ورق و ميلگرد در اصفهان، شركت پخش سراسري آسيا فراز ايرانيان (برنج محسن) با سرمايه 50ميليارد توماني و همچنين شركت‌هاي مديران خودرو، ارس خودرو، كيش موتورز و تازموتور نيز درخواست خودرو براي پذيرش بورس تهران ارائه داده‌اند.به گفته او هم‌اكنون پذيرش 40شركت خصوصي روي ميز هيأت پذيرش بورس تهران بوده كه روند بررسي آنها به سال‌ آينده نيز خواهد كشيد.

  • عرضه سهام ايرانسل

درگاهي در مورد دليل طولاني شدن روند پذيرش سهام شركت ايرانسل در بورس تهران نيز گفت: در زمان حضور وزير پيشين ارتباطات در دولت يازدهم جلسه‌اي با سهامدار اصلي اين شركت در آفريقاي جنوبي، نمايندگان سهامدار عمده در ايران و سازمان تنظيم مقررات راديويي برگزار و چالش‌هاي موجود در اين زمينه بررسي شد. او افزود: مطابق پروانه فعاليت، سهام شركت ايرانسل بايد در بورس عرضه شود و سازمان تنظيم مقررات هم هر سال اين موضوع را به ايرانسل تكليف مي‌كند اما متأسفانه سهامداران ايرانسل به اين قاعده توجهي نمي‌كنند.

او تأكيد كرد: ايرانسل شركت سودآوري است و شايد براي مجاب كردن اين شركت به‌منظور حضور در بازار سرمايه نياز به دستور حكومتي باشد. اين شركت ازجمله بنگاه‌هاي شفاف بوده، اما سهامدار عمده آن در كشور آفريقاي جنوبي (MTN) نگران شكننده شدن تركيب هيأت‌مديره خود پس از ورود به بورس تهران است، در اين زمينه فرمولي از سوي بورس تهران مبني بر عرضه 5درصدي اين سهم در بورس و همزمان 5درصد ديگر اين سهم در بورس ژوهانسبورگ ارائه شد كه تاكنون به اين نظر توجهي نكرده‌اند.

لطفی
به عنوان یـک علاقه مند به تولید خبر و محــتوا از سال ۹۷ در آسمانی نیوز مشغول به کار هستم. با نظرات خود کمک کنید بهتر بنویسم تا بتوانیم همه با هم جامعه ای شاد و سر بلند داشته باشیم. "همه با هم ایران بهتر را می سازیم"

داغ‌ترین مطالب