» اجتماعی » اهمیت آموزش صحیح مسواک زدن از سنین اولیه کودکی
اجتماعی - بهداشت و درمان - جدیدترین اخبار - جوانان - خانه و خانواده - سبک زندگی - سلامت

اهمیت آموزش صحیح مسواک زدن از سنین اولیه کودکی

۱۸ خرداد ۰۲ 2۰214

چگونه کودکان زیر ۳ سال را به مسواک‌زدن علاقه‌مند کنیم
علیرغم تاکید دندان‌پزشکان به مسواک‌زدن کودکان زیر ۳ سال، مشاوران معتقدند اجبار کودکان ممکن است نتیجه معکوس دهد و بچه‌ها مقابل مسواک‌زدن مقاومت کنند.

یکی از سخت‌ترین آموزش ها به کودکان، مسواک‌زدن و تمیز نگه‌داشتن دهان و دندان است. زیرا کودک عاشق شیرینی و شکلات است و گاهی هر روز این مواد غذایی را مصرف می‌کند، از طرفی هم علاقه‌‍ای به مسواک ندارد و به همین خاطر خرابی دندان و کشیدن دندان‌های شیری، امری رایج در دوران کودکی است.
مسواک
والدین نیز تصور درستی از آموزش مسواک‌زدن به کودک ندارند و اغلب با زور یا تهدید، دندان‌های کودک را تمیز می‌کنند. این روش یقینا نتیجه مثبتی به همراه ندارد و کودک هرچند تسلیم می‌شود ولی هیچ‌گاه خاطره خوبی از مسواک نخواهد داشت و این جنجال سالیان سال بین او و والدین ادامه خواهد داشت.

در ادامه راه‌کارهایی برای علاقه‌مند کردن کودک به مسواک معرفی می‌شود:

راه دیگری که کودک را به مسواک علاقه‌مند می‌کند، استفاده از مسواک‌های متنوع است. مسواک چوبی یا مسواک برقی یا مسواک‌های کودکانه می‌تواند برای کودک جذاب باشد
لطفا عصبانی نشوید
همان طور که گفته شد کودک را نباید با زور مجبور به مسواک‌زدن کرد بلکه شما باید زمان مسواک‌زدن را برای او زمان فرح‌بخش و شادی قرار دهید. اجازه دهید تا کودک ببیند شما هنگام مسواک‌زدن چقدر شاد و زیبا می‌شوید.
حتی گاهی با خمیردندانی که برای او تهیه کردید مسواک بزنید تا کودک تصور نکند خمیردندانش بد است. به او نشان دهید که تمیزی دندان باعث نشاط در او می‌شود و سعی کنید پس از مسواک به او محبت بیشتری کنید.
شاید برایتان جالب باشد که برخی دندان‌پزشکان اروپایی معتقدند تا قبل از سه سالگی تمیز کردن کامل دندان کودکان ضرورتی ندارد. در این مدت بهترین کار این است که کم کم او را به مسواک زدن عادت دهید تا در سنین بالاتر تجربه منفی نداشته باشد.(۱)
هر چند این به معنای سهل‌انگاری و عدم توجه به بهداشت دهان کودک نیست بلکه صرفا به معنای عدم اجبار و تهدید کودک است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

سحر رضایی

  • ×

    با ما در ارتباط باشید