ماجرای ماندگاری مُبل‌های راحتی مدیران در تالار وحدت

0
5
Spread the love


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مهر ۱۳۹۶ مسئولان بنیاد رودکی تصمیم گرفتند در معماریِ داخلی تالار وحدت دخل و تصرف کنند. به دستور علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی، دو ردیف نخست صندلی‌های تالار وحدت برداشته شد و به جایش یک ردیف مُبلِ راحتی قرار گرفت.

 

اوژن آفتاندلیانس (یوگینا آفتاندلیانس) وقتی بر اساس مدل اپرا هال وین طرح ساخت تالار وحدت را آماده می‌کرد، تصمیم گرفت که تمام صندلی‌های بخش همکفِ این تالار یک شکل باشند. طیِ پنجاه سالِ گذشته هم این وحدتِ صندلی‌ها در تالار وحدت حفظ شده بود، اما تصمیمِ آقای صفی‌پور، مُبل‌های راحتی را وارد این تالار کرد.

مُبل‌ها آمدند تا مسئولان کشور وقتی به تالار وحدت می‌آیند مبادا احساس ناراحتی کنند. وزیر ارشاد، معاونانش، گاهی هم دیگر وزیران و گاهی هم نمایندگان مجلس گذرشان به تالار وحدت می‌افتد؛ پس اصلا صحیح نیست که صندلیِ این مسئولان شبیه به دیگر مردمِ حاضر در تالار وحدت باشد. از همین رو مُبل‌ها را کار گذاشتند تا مبادا خاطرِ این مسئولان مُکَدَر شود.

تمام بلیت‌های ردیف اول در تمام اجراها، در اختیار مسئولان بنیاد رودکی است و به هیچ وجه اجازه فروش بلیت‌های ردیف اول به هیچ گروهی داده نمی‌شود.

«تالار وحدت» در سال ۱۳۹۰ در آثار تاریخی ایران ثبت شد. در تهیه پرونده‌ ثبتی این اثر ویژگی‌های مهمی برای تالار وحدت بیان شده که برخی از آنها عبارتند از؛ «منحصر به فرد بودن اثر»، «اثر معمار برجسته یوگینا آفتاندلیانس»، «نمونه‌ای از بنای بی‌نظیر اپرا هال وین» و «ارزش فرهنگی اثر».


تصویر بالا نشان می‌دهد که مُبل‌های راحتی در ردیف نخست تالار وحدت جا خوش کرده‌اند / این عکس مربوط به بهار ۱۳۹۸ است

آیا در بنایی که ثبت آثار تاریخی شده است، به این راحتی می‌توان تغییر ایجاد کرد و اتحادِ صندلی‌ها را بر هم زد؟ میراث فرهنگی و وزارت ارشاد طی دو سال گذشته در مقابل این تخریب چه کرده‌اند؟

جوابیه و وعده‌ی سرِخرمنِ آقای مدیر

مهر ۱۳۹۶ که صندلی‌های مُبله وارد تالار شد، در خبرگزاری تسنیم مطلبی منتشر و به این اتفاق اعتراض کردیم. مسئولان بنیاد رودکی هم جوابیه‌ای برای خبرگزاری فرستادند و اعلام کردند که صندلی‌های اصلی به زودی به جای خودشان باز می‌گردند.

 

بخشی از جوابیه‌ی بنیاد رودکی را در ادامه می‌آوریم: « برداشتن صندلی‌های ردیف اول به منظور تعمیر واستفاده در ردیف های انتهایی سالن و جلوگیری از تعطیلی بوده است وصندلی های موجود در ردیف اول موقت بوده و در پایان کار جابجا خواهد شد. در این رهگذر باید گفت هیچ تغییری در وضعیت صندلی‌های سالن ایجاد نمی‌شود.»

اکنون یک سال و ۹ ماه از آن زمان می‌گذرد و هنوز مُبل‌های راحتی از تالار وحدت خارج نشده است. گویا مدیرعامل بنیاد رودکی فراموش کرده که قولِ جابه‌جاییِ مُبل‌ها را داده بود.

انتهای پیام/لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس