جزئیاتی از درگذشت ۷ تن از والدین ۲ شهید طی هفته گذشته

0
18
Spread the love


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بیش از ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد. در این مدت سن والدین شهدا رو به افزایش بوده و هم اکنون اکثر قریب به اتفاق آن‌ها در سنین کهنسالی قرار دارند. سال‌هاست که آمار فوت والدین شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس رو به افزایش چشمگیری است و هر هفته اخباری مبنی بر اینکه کدامیک از این والدین آسمانی در حال پرکشیدن به فرزندان شهیدشان هستند به گوش می‌رسد. از آنجایی که والدین شهدا به عنوان غنی‌ترین گنجینه از خاطرات، سیره و زندگی شهدا محسوب می‌شوند از دنیا رفتنشان ما را از دسترسی به این فرهنگ غنی باز می‌دارد. و در کنار آن همواره ضرورت توجه به خانواده‌های شهدا به خصوص والدین آن‌‌ها و مشکلاتشان احساس شده است. نیاز است که امروزه بیش از پیش توجه به بازمانده‌ها و میراث شهدای معظم در ابعاد مختلف رسانه‌ای در نظر گرفته شود.

بنا بر اخبار ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران از استان‌های مختلف، در هفته گذشته ۷ نفر از والدین دو شهید در استان‌های کرمانشاه، مازندران، تهران، آدربایجان غربی، سمنان و اصفهان دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافتند که در این میان نام۳ پدر شهید و ۴ تن از مادران شهدای والامقام دیده می‌شود.

پدر شهیدان «نقی پوران»

مرحوم «شمس الله نقی پوران» پدر شهیدان «خدایار و بختیار نقی پوران» از شهدای شهرستان نقده از استان آذربایجان غربی دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر این پدر بزرگوار ۱۹ مرداد با حضور مسئولین و خانوادههای معظم شاهد و ایثارگر از درب منزل به سمت گلزار مطهر تشییع و به خاک سپرده شد.

شهید بختیار نقی پوران یکم فروردین ۱۳۴۲، در روستای چیانه از توابع شهرستان نقده به دنیا آمد و ۲۱ فروردین ۱۳۶۲، در شرهانی توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. شهید خدایار نقی پور یکم مهر ۱۳۲۳، در روستای چیانه توابع شهرستان نقده دیده به جهان گشود و ۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۵، در حاج عمران عراق بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید.

مادر شهیدان «شجاعی»

مرحومه «کشور خانم شجاع خواه»، مادر بزرگوار شهیدان «یدالله و ابراهیم شجاعی» از استان سمنان روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۹۸ در ۸۶ سالگی به دعوت حضرت حق لبیک گفت و به دیدار فرزندانش شتافت. پیکر پاک آن زنده‌یاد چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸ از مسجد جوادیه شهنمای شاهرود به سمت آرامگاه ابدی‌اش واقع در قطعه ایثارگران گلزار شهدای شاهرود تشییع و به خاک سپرده شد.

یدالله شجاعی، متولد سال ۱۳۳۷ بود و در ۱۱ آبان ۶۱ در منطقه عملیاتی عین‌خوش به فیض شهادت نائل آمد و ابراهیم شجاعی نیز، متولد سال ۱۳۴۸ بود و در تاریخ ۲۲ دی‌ماه ۶۵ در شلمچه براثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

مادر شهیدان «عباسی»

مرحوم «غلامرضا عباسی» پدر شهیدان والامقام «صفر و افراسیاب عباسی» از استان کرمانشاه پس از سال‌ها فراق به فرزندانش پیوست. مراسم تشییع پیکر پاک این پدر فداکار روز دوشنبه ۱۴ مردادماه با حضور خانواده‌های شاهد و ایثارگر، مدیران و مسئولان و اقشار مختلف مردم اسلام‌آباد غرب برگزار و در گلزار مطهر شهدای امام‌زاده حسن (ع) بخش حمیل این شهرستان به خاک سپرده شد.

شهیدان صفر عباسی ۲۰ مهرماه ۱۳۶۰ در منطقه عملیاتی بازی دراز در کسوت بسیجی و افراسیاب عباسی در ۴ آبان ماه ۱۳۷۳ در حال انجام‌ وظیفه سربازی در منطقه مرزی مریوان به فیض عظیم شهادت نائل آمدند.

پدر شهیدان «مشهدی دهنوی»

مرحوم حاج «حسین مشهدی دهنوی» پدر شهیدان «قاسم و محمد رضا مشهدی دهنوی» از استان اصفهان در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع پیکر این پدر بزگوار روز یکشنبه ۱۳ مرداد ماه ۹۸ از منزل وی به سمت گلزار شهدای روستای دهنوی اصفهان برگزار و به خاک سپرده شد.

بسیجی شهید قاسم مشهدی دهنوی، یکم فروردین ماه سال ۱۳۴۲ در روستای دهنو از توابع شهرستان خمینی‌شهر چشم به جهان گشود و سرانجام سوم فروردین ۶۱ در منطقه عملیاتی شوش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. پاسدار شهید محمد رضا مشهدی، سوم دی ماه سال ۱۳۴۰ در شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود و سرانجام سوم فروردین ۶۱ در رقابیه شوش بر اثر برخورد گلوله به فیض شهادت نائل آمد.

پدر شهیدان «خلیل‌نژاد»

حاج «محمد حسن خلیل‌نژاد» پدر شهیدان «ابراهیم و محمد مهدی خلیل‌نژاد» در تهران آسمانی شد. پیکر حاج «محمد حسن خلیل‌نژاد» پدر شهیدان «ابراهیم و محمد مهدی خلیل‌نژاد» صبح روز دوشنبه ۱۴ مرداد ماه با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران از مقابل مسجد میثم در منطقه ۱۴ تهران تشییع و سپس در قطعه صالحین گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.


پدر شهیدان خلیل‌نژاد پس از یک دوره بیماری در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) دار فانی را وداع گفت.  شهیدان محمد مهدی خلیل‌نژاد ۱۵ دی ماه ۱۳۶۱ در فکه و ابراهیم خلیل‌نژاد ۱۶ آبان ماه ۱۳۶۲ در پنجوین عراق به درجه رفیع شهادت رسیدند.

مادر شهیدان «شاهنده»

مرحومه «اقدس هامونی» مادر شهیدان «رضا و حمیدرضا شاهنده» از استان کرمانشاه بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع پیکر پاک مادر شهیدان والامقام صبح ۱۴ مرداد ماه ۹۸ با حضور خانواده‌های شاهد و ایثارگر، مدیران و مسئولان استان و اقشار مختلف مردم در گلزار مطهر شهدای باغ فردوس برگزار شد.

پاسدار شهید رضا شاهنده در سال ۶۰ در درگیری با منافقین در شهر مشهد و پاسدار شهید حمیدرضا شاهنده در سال ۶۷ در عملیات غرورآفرین مرصاد و درگیری با منافقین به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

مادر شهیدان «کاظمی»

مرحومه «زهره آقا گلی» مادر شهیدان گرانقدر «سید قاسم و سید احمد کاظمی» از استان مازندران در ۱۳ مرداد ۹۸ به دلیل بیماری و کهولت سن در ۸۶ سالگی پس از سال‌ها انتظار به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر این مادر بزرگوار پس از تشییع در جوار فرزندان شهیدش واقع در روستای امره ساری به خاک سپرده می‌شود.

شهید سید قاسم کاظمی متولد سال ۱۳۴۳ است و در ۱۵ مهر ۱۳۶۵ به شهادت رسید. شهید سید احمد کاظمی نیز متولد سال ۱۳۳۱ است و در سال ۱۳۵۸ به درجه رفیع شهادت نائل شد.

انتهای پیام/لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس